Profilaktyka stomatologiczna

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii zajmujący się leczeniem i zapobieganiem jednej z najbardziej zakaźnych i powszechnych chorób jaką jest próchnica.
Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna to niezwykle ważny obszar stomatologii – pozwala on bowiem utrzymać zęby pacjenta w zdrowiu przez jak najdłuższy czas i ustrzec go przed niebezpiecznymi dla zdrowia i estetyki uśmiechu chorobami, przede wszystkim próchnicą. Profilaktyka stomatologiczna zaczyna się w domu – podstawowe znaczenie ma dla niej troska o właściwą higienę jamy ustnej. Konieczne dla każdego pacjenta, który pragnie cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długie lata, są także regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Jest on w stanie w porę dostrzec zagrożenie dla naszego uśmiechu i podjąć leczenie lub zaproponować jedną z procedur profilaktycznych, takich jak skaling, piaskowanie zębów czy fluoryzacja. Na czym polegają wspomniane zabiegi?

Skaling

Skaling to jeden z podstawowych zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Polega on na rozbiciu znajdującej się na powierzchni szkliwa warstwy kamienia nazębnego. W trakcie higienistka stomatologiczna korzysta ze skalera ultradźwiękowego.

Jak dochodzi do powstawania kamienia na naszych zębach? Wszystkiemu winna jest płytka nazębna (składająca się m.in. z resztek pokarmu i bakterii), która z czasem ulega utwardzeniu i przeobrażeniu się w kamień. Nie tylko zaburza on estetykę uśmiechu pacjenta, lecz także stwarza warunki odpowiednie do rozwoju bakterii próchnicotwórczych.

Piaskowanie

Uzupełnieniem skalingu jest piaskowanie. Jest to zabieg oczyszczający, który pozwala dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, których zazwyczaj nie jesteśmy dokładnie oczyścić przy użyciu szczoteczki. Dzięki piaskowaniu przeprowadzonemu z użyciem piaskarki zęby stają się o wiele gładsze, z ich powierzchni znika osad, w którym mogą rozwijać się bakterie, a także niewielkie przebarwienia. Na sam koniec zabiegu wykonywane jest również polerowanie, mające na celu wygładzenie powierzchni zębów. Piaskowanie często traktowane jest również jako zabieg poprzedzający wybielanie zębów metodą gabinetową, bądź nakładkową.

Fluoryzacja

Przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym fluoryzacja to zabieg polegający na pokryciu powierzchni dokładnie oczyszczonych zębów pacjenta warstwą preparatu bogatego we fluor. Pierwiastek ten przyczynia się do remineralizacji szkliwa, zapobiega rozwojowi bakterii próchnicotwórczych i utrudnia osadzanie się na zębach płytki nazębnej. Fluoryzacja polecana jest też w przypadku nadwrażliwości zębów, a także jako zabieg uzupełniający po skalingu i piaskowaniu.

Innymi ważnymi zabiegami z zakresu profilaktyki stomatologicznej jest lakowanie, czyli wypełnienie bruzd zębowych lakiem, mające na celu ułatwienie utrzymywania przez pacjenta właściwego poziomu higieny jamy ustnej i utrudnienie odkładania się płytki nazębnej.

W klinice Stomatologia Pajdowscy w Jarocinie przeprowadzamy również pełną higienizację jamy ustnej z wykorzystaniem urządzenia Mectron Combi Touch Pro, gwarantującego pełną bezbolesność i skuteczność zabiegu, a także stosujemy preparat ICON w celu nieinwazyjnego usuwanie białych plam na powierzchni zębów.

Jeśli poszukujesz sprawdzonego stomatologa w Jarocinie – umów się na wizytę kontrolną w gabinecie Stomatologia Pajdowscy w Jarocinie. Zapewniamy profilaktykę stomatologiczną na najwyższym poziomie!

Rejestracja
Jeżeli potrzebujesz pilnej pomocy stomatologicznej – dzwoń i umów się na wizytę w naszym gabinecie.

Umów się na wizytę

  Cennik
  Pełna higienizacja jamy ustnej (urządzeniem Mectron Combi touch pro technologią bez bólu) skaling + piaskowanie + polerowanie + fluoryzacja
  300 - 350 zł
  Instruktaż higieny z wybarwieniem płytki nazębnej
  200 zł

  Opinie klientów

  wyznacz trasę
  Umów wizytę