Korony protetyczne

Korony protetyczne stosowane są w sytuacji, gdy ząb jest bardzo zniszczony, zazwyczaj na skutek zaawansowanej próchnicy, leczenia kanałowego, złamania lub nieodwracalnego przebarwienia. Osłaniają ząb i przypominają jego naturalny wygląd. Używane są również w implantologii - w typ przypadku korona protetyczna osadzana jest na wszczepie.
korony protetyczne Jarocin

Aby korona protetyczna mogła być założona, ząb musi zostać znacznie oszlifowany. W naszym gabinecie zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Ten rodzaj uzupełnienia osadzany jest również w miejscu ubytków zębowych – na implancie lub jako element mostu protetycznego.

Rodzaje koron zębowych

Stomatologia oferuje różne rodzaje koron zębowych, wykonanych z odmiennych materiałów. To, jaki typ uzupełnienia zostanie zastosowany w leczeniu, zależy od oczekiwań i możliwości finansowych pacjenta oraz zaleceń lekarza. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu. Zalecamy wybrać je szczególnie, gdy zabieg dotyczy zębów przednich. Gwarantują bardzo estetyczny efekt wizualny, a do tego są wytrzymałe i posłużą pacjentom na długie lata. Pozostałe rodzaje koron zębowych to:

 • Korony porcelanowe na podbudowie z metalu – Często stosowana ze względu na swój naturalny wygląd i dużą wytrzymałość. Ich podbudowa to stop metali nieszlachetnych, np. chromo-kobalt, lub szlachetnych, takich jak złoto. Niektóre stopy metalu moga wywoływać uczulenia lub przebarwienia na dziąśle.
 • Korony protetyczne cyrkonowe – Cechuje je duża wytrzymałość, precyzja i stabilność. Zapewniają nieco mniej estetyczny efekt wizualny, ponieważ mają ograniczoną przezierność. Nie wywołują uczuleń. Wycinane komputerowo z cyrkonowego bloczka techniką CAD/CAM.
 • Korony protetyczne elastyczne – Zbudowane z termoplastycznego tworzywa, co sprawia, że są wytrzymałe i odporne na zginanie. Stosowane zazwyczaj u alergików, których uczulają metale. Wyglądają estetycznie.
 • Korony protetyczne mocowane na implantach – Uzupełnienia porcelanowe, które uzupełniają braki zębowe. Mogą być wykonane na podbudowie metalowej lub cyrkonowej.
 • Korony protetyczne kompozytowe – Stosowana tymczasowo, najtańsza opcja. Są jednolite kolorystycznie, co nie pozwala na dostosowanie ich do naturalnej kolorystyki uzębienia i daje mało estetyczny efekt.

Pozostały korony metalowe i akrylowe. Pierwsze w zasadzie wyszły już z użycia ze względu na nienaturalny kolor. Drugie to uzupełnienia zakładane na czas wykonania ostatecznej korony przez technika dentystycznego.

Ile kosztuje korona na zęba?

Cena tego rodzaju uzupełnienia zależy przede wszystkim od użytych materiałów i sposobów wykonania. W naszym gabinecie podczas dobierania odpowiedniego rodzaju korony zębowej, lekarz wcześniej określa jej koszt wykonania. Najtańszą opcją jest korona kompozytowa, kosztuje ok. 800 zł. Za koronę porcelanową na metalu zapłacimy od 900 do 1100 zł, natomiast w przypadku korony pełnoceramicznej cena waha się w okolicach 1800 – 2000 zł.

Rejestracja
Jeżeli potrzebujesz pilnej pomocy stomatologicznej – dzwoń i umów się na wizytę w naszym gabinecie.

Umów się na wizytę

  Opinie klientów

  wyznacz trasę
  Umów wizytę