RTG zębów

Zastosowanie zdjęć rentgenowskich w diagnostyce uzębienia umożliwia łatwiejsze oraz skuteczniejsze planowanie leczenia stomatologicznego, w szczególności przy ekstakcjach oraz przewidywaniu złożonych przypadkach leczenia zębów.
RTG zębów Jarocin

Prześwietlenie, czyli RTG zębów lub innych części twarzoczaszki i jamy ustnej pozwala na dokładną diagnostykę. Precyzyjne określenie źródła problemu umożliwia podjęcie idealnie dopasowanych do danego przypadku działań. Zdecydowanie zwiększa to szansę na powodzenie leczenia.

W zależności od typu planowanego leczenia oraz problemu, z którym pacjent się zgłosił, wykonujemy określony typ RTG zębów. Wyróżnia się trzy typy zdjęć:

 • RTG zębów punktowe – Obejmuje ono od jednego do czterech zębów. To najbardziej precyzyjny typ RTG zębów. Obrazuje ono korzenie zębów wraz z ich układem. Pozwala również na wykrycie próchnicy na powierzchniach stycznych zębów, która jest niewidoczna podczas zwykłego badania. Wykonujemy je przed leczeniem kanałowym oraz ekstrakcją zęba.
 • Zdjęcie panoramiczne/pantomograficzne – Obrazuje ono zęby, korzenie, żuchwę oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Dzięki szerokiemu oglądowi, który daje, wykonujemy je przed kompleksowym leczeniem stomatologicznym. To przeglądowe zdjęcie pozwala na ogólną ocenę uzębienia pacjenta. Ułatwia ono wykrycie zmian, które nie dawały żadnych dolegliwości bólowych. Jest ono niezbędne także przed leczeniem ortodontycznym czy zabiegami z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej.
 • Zdjęcie cefalometryczne – Służą one ocenie stanu kostnego. Wykonuje się je przed leczeniem ortodontycznym.
 • Tomografia CBCT – Jest to bardzo dokładne zdjęcie w technice 3D , obejmujące wszystkie struktury głowy, w tym tkanki miękkie, chrzęstne i kostne. Zalety to minimalna dawka promieniowania oraz szerokie zastosowanie. Wykazuje ono okołowierzchołkowe zmiany zapalne, wady zgryzu, choroby przyzębia, ubytki kostne szczęki i żuchwy. Dzięki temu wykonuje się je przed leczeniem protetycznym, kanałowym, implantologiczny oraz zabiegami chirurgicznymi.

Jak wygląda prześwietlenie zęba?

To, jak wygląda prześwietlenie zęba, zależne jest od typu zdjęcia RTG, jednak zazwyczaj przebiega ono bardzo podobnie. Przede wszystkim nie wymaga ono żadnego specjalnego przygotowania od pacjenta. Jedynie chwilę przed badaniem poprosimy o zdjęcie metalowych przedmiotów, takich jak kolczyki czy inna biżuteria. Ponadto pacjent powinien włożyć specjalny fartuch ze stali ołowianej. Zdjęcia wykonuje się na stojąco lub leżąco w zależności od typu zdjęcia. Trwa to maksymalnie kilkanaście sekund i w żadnym wypadku nie jest bolesne.

Jak często można robić RTG zębów?

W trakcie leczenia u pacjentów często pojawia się wątpliwość – jak często można robić RTG zębów. Odpowiadamy wówczas, że należy robić to tak często, jak jest to konieczne. Dawka promieniowania podczas badania nie szkodzi ludzkiemu organizmowi, dlatego badanie jest w pełni bezpieczne. Nie ma powodów do obaw! To, jak często można robić RTG zębów, a raczej trzeba, wiąże się ze stanem uzębienia pacjenta oraz typem leczenia. Przykładowo podczas leczenia kanałowego zdjęcie RTG wykonuje się przed oraz po zakończeniu leczenia.

Ile kosztuje RTG zęba?

Kwestia tego, ile kosztuje RTG zęba, ściśle zależy od typu zdjęcia. Zdjęcia punktowe są najtańsze, z kolei najwięcej kosztują zdjęcia CBTC. Ceny diagnostyki RTG przedstawiono w naszym cenniku. Tam znajdują się szczegółowe informacje dotyczące tego, ile kosztuje RTG zęba oraz inne zabiegi, które wykonujemy.

W razie pytań związanych z tym, jak wygląda prześwietlenie zęba zachęcamy do kontaktu!

Rejestracja
Jeżeli potrzebujesz pilnej pomocy stomatologicznej – dzwoń i umów się na wizytę w naszym gabinecie.

Umów się na wizytę

  Cennik
  Zdjęcie pantomograficzne
  100 zł
  Zdjęcie cefalometryczne
  100 zł
  Zdjęcie stawu skroniowo-żuchwowego w zwarciu i rozwarciu (dwa zdjęcia)
  200 zł
  Tomografia CBCT szczęki i żuchwy z objęciem zatok szczękowych
  350 zł
  Tomografia CBCT szczęki lub żuchwy
  250 zł
  Tomografia CBCT zatok szczękowych
  250 zł
  Tomografia CBCT stawu skroniowo-żuchwowego lewego i prawego (dwa zdjęcia)
  450 zł

  Opinie klientów

  wyznacz trasę
  Umów wizytę