Metoda, jaką jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, pozwala na zachowanie w jamie ustnej nawet mocno zniszczonych zębów. Wykonujemy je, kiedy doszło do zapalenia miazgi, czyli tkanki naczyniowej i nerwowej oraz gdy próchnica jest zaawansowana na tyle, że zwykłe leczenie okaże się niewystarczające. Leczenie kanałowe przeprowadzamy również wtedy, gdy doszło do złamania lub pęknięcia zęba. Niezbędne okazuje się także przed niektórymi zabiegami protetycznymi, np. kiedy dany ząb ma stać się zębem filarowym w moście.
Ponadto leczenie kanałowe pod mikroskopem wskazane jest, kiedy poprzednie leczenie się nie powiodło – wówczas mowa o tzw. reendo. Wskazane jest ono również, gdy w kanale pozostało narzędzie stomatologiczne, zęby mają nietypową budowę anatomiczną, kanały nie zostały do końca oczyszczone bądź ząb mimo leczenia nadal boli.
Podkreślamy, że warto zdecydować się na leczenie kanałowe pod mikroskopem, ponieważ bywa ono ostatnią szansą na uratowanie zęba. Naturalne uzębienie zawsze stanowi lepsze rozwiązanie od implantu!
Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?
To, jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem, w początkowej fazie niczym nie różni się od standardowego leczenia. Zaczynamy od wykonania zdjęcia RTG, aby ocenić stan zęba. Następnie podajemy pacjentowi znieczulenie, dzięki któremu zabieg staje się w pełni komfortowy. Kolejny krok to dokładne zabezpieczenie chorego zęba przed dostępem śliny – używamy w tym celu koferdamu, czyli elastycznej gumy, która okrywa wszystkie zęby poza leczonym.
Sam mikroskop znajduje się na specjalnym wysięgniku nad głową pacjenta. Lekarz patrząc w jego okular, widzi powiększony i oświetlony obszar zabiegowy. Oczyszczamy dokładnie kanały, przepłukujemy je oraz dezynfekujemy. Po ich osuszeniu wypełniamy je specjalnym materiałem. Na samym końcu niezbędna jest odbudowa korony zęba. W zależności od stopnia jej uszkodzenia będzie to zwykłe uzupełnienie lub korona protetyczna. Kwestię tego, jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem, zawsze omawiamy z pacjentem jeszcze przed jego rozpoczęciem.
Ile trwa leczenie kanałowe?
To, ile trwa leczenie kanałowe, zależy od stopnia zaawansowania zmian oraz liczby kanałów w zębie. Poważne zmiany oraz zęby wielokanałowe (zazwyczaj trzonowe) mogą wymagać nawet dwóch lub trzech wizyt. Zazwyczaj leczenie bez komplikacji odbywa się na jednej wizycie trwającej od 1 do 2 godzin.
Ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Kwestia tego, ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem, zależna jest od liczby kanałów w zębie oraz od rodzaju koniecznego uzupełnienia. Korona jest droższa od zwykłego uzupełnienia, jednak czasami bywa konieczna. Dodatkowe koszty generują narzędzia pozostawione w kanałach lub perforacje. To, ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem, zawsze staramy się określić przed jego rozpoczęciem. Ponadto orientacyjny koszt zabiegu przedstawiony został w naszym cenniku.