Sinus lift

Najlepszym sposobem na uzupełnienie ubytków zębowych jest implantacja. Efekt jest niezwykle trwały, komfortowy i doskonale imituje naturalne uzębienie. Jednak jeśli implanty mają być wszczepione po długim czasie od utraty zęba, należy się liczyć z tym, że prawdopodobnie doszło do zaniku kostnego i obniżenia zatoki szczękowej. W takiej sytuacji, zanim lekarz specjalista przeprowadzi zabieg zamocowania wszczepów w kości, musi najpierw wykonać sinus lift.
sinus lift Jarocin

Czym jest sinus lift?

Sinus lift oznacza dokładnie uniesienie zatoki. To zabieg podniesienia zatoki szczękowej. Zatoka szczękowa jest przestrzenią kostną wysłaną śluzówką i napełnioną powietrzem. Zazwyczaj znajduje się nieco ponad korzeniami górnych zębów bocznych. W przypadku ubytków w miejscu zębów trzonowych i przedtrzonowych, brak ich uzupełnienia skutkuje zanikiem kości szczęki. Dzieje się to stopniowo w taki sposób, że jama zatoki powoli powiększa zasięg w stronę brakującego zęba, a co za tym idzie – zaczyna się zmniejszać ilość tkanki kostnej. Aby zabieg wszczepienia implantów mógł być przeprowadzony, wcześniej lekarz przeprowadza sinus lift.

Istnieją dwa rodzaje techniki wykonywania zabiegu podniesienia zatoki szczękowej. Ich wybór uzależniony jest od ilości pozostałej tkanki kostnej i różni się od siebie sposobem przeprowadzania, inwazyjnością, stopniem ryzyka wystąpienia powikłań oraz ceną. Przed każdym z nich wykonywane są specjalistyczne zdjęcia, które pozwolą ocenić jakość, gęstość i ilość kości w operowanej okolicy. Pierwsza metoda to podniesienie dna zatoki metodą otwartą. Stosuje się ją w sytuacji, gdy grubość kości wynosi poniżej 6 mm. Chirurg wykonuje w wyrostku zębodołowym szczęki otwór boczny, którym wprowadza materiał kościozastępczy. Dzięki temu następuje podniesienie zatoki o około 5-8 mm. Takie rozwiązanie daje bardzo dobre efekty i jest często stosowane.

Mniej inwazyjne podniesienie dna zatoki metodą zamkniętą stosujemy jedynie w przypadku podniesienia o maksymalnie 3 mm, gdy grubość kości wynosi więcej niż 6 mm. Aplikację materiału kościozastępczego w tej sytuacji przeprowadza się przez otwór nawiercony w celu wszczepienia implantu. Najpierw unoszona jest błona śluzowa zatoki przy użyciu przeznaczonych do tego narzędzi. Dzięki temu pomiędzy błoną a kością wyrostka powstaje wolna przestrzeń. Lekarz wypełnia ją biomateriałem, a następnie wszczepia implant. Wszystkie działania mają miejsce na jednej wizycie. Podczas tego typu zabiegu dno zatoki pozostaje zamknięte, dlatego proces gojenie jest szybszy niż w przypadku podniesienia zatoki metodą otwartą.

W naszej klinice wykonujemy kompleksowo oba rodzaje zabiegów podniesienia zatoki szczękowej. Szczególny nacisk kładziemy na dokładną diagnostykę, precyzyjne i bezbolesne leczenie oraz przyjazną atmosferę. Nasz zespół to lekarze z bogatą wiedzą i szerokim doświadczeniem.

Rejestracja
Jeżeli potrzebujesz pilnej pomocy stomatologicznej – dzwoń i umów się na wizytę w naszym gabinecie.

Umów się na wizytę

    Opinie klientów

    wyznacz trasę
    Umów wizytę