Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem zabiegowym i operacyjnym w obrębie jamy ustnej. Najczęściej wykonywanym zabiegiem w ramach chirurgii stomatologicznej są zabiegi ekstakryjne, zarówno zębów zmienionych chorobowo, ale również tzw. zębów zatrzymanych – w szczególności źle usytuowanych zębów mądrości.
Chirurgia stomatologiczna Jarocin

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina zajmująca się leczeniem operacyjnym w okolicach jamy ustnej pacjenta. Interwencja chirurga szczękowego może okazać się niezbędna wtedy, gdy inne, mniej inwazyjne metody leczenia zawodzą. Do zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej, które przeprowadzamy w naszym gabinecie należą m.in.:

  • Ekstrakcja zęba jedno- lub wielokorzeniowego (także ekstrakcja chirurgiczna)
  • Ekstrakcja zębów mądrości
  • Hemisekcja
  • Zamknięcie połączenia ustno-zatokowego
  • Leczenie recesji dziąsłowych
  • Przeszczep tkanki łącznej z podniebienia
  • Usunięcie zmiany na błonie śluzowej.

Dzięki zastosowaniu skutecznego i bezpiecznego znieczulenia miejscowego są one dla pacjenta bezbolesne.

Ekstrakcja zębów

Ekstrakcja zębów, czyli ich usuwanie, to jeden z najczęściej przeprowadzanych w gabinetach stomatologicznych zabiegów chirurgicznych. Mimo że prawie zawsze należy zabiegać o to, by ekstrakcji uniknąć, w pewnych przypadkach obecność zęba w jamie ustnej może mieć negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej leczonego i funkcjonalność jego zgryzu. Wtedy to właśnie usunięcie problematycznego zęba może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Wskazanie do ekstrakcji stanowi m.in. poważne uszkodzenia zęba na skutek oddziaływania próchnicy, niemożliwość odbudowy zęba przy użyciu korony, czy też zaawansowane zapalenie miazgi. Osobną grupę stanowią wskazania ortodontyczne.

W nieskomplikowanych przypadkach ząb może zostać usunięty przy użyciu kleszczy i dźwigni, niekiedy jednak, np. w przypadku zęba o wielu korzeniach, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. W takich okolicznościach ząb zostaje podzielony na kilka mniejszych fragmentów, a każdy z nich usunięty z kości.

Ekstrakcja w wielu przypadkach dotyczy zębów mądrości, czyli ósemek. Zęby te niezwykle często stają się dla pacjenta źródłem uciążliwych niedogodności. Wyrastają w niewłaściwym miejscu lub pod niewłaściwym kątem, czy też nie wyrzynają się całkowicie. Są podatne na choroby, a ponadto ich niewłaściwe ustawienie niekiedy prowadzi do powstawania wad zgryzu. Ze względu na fakt, że leczenie ósemek może okazać się nieopłacalne, wielu pacjentów decyduje się na ekstrakcję.

Zamknięcie połączenia ustno-zatokowego

Jednym z możliwych powikłań po ekstrakcji górnych zębów przedtrzonowych lub trzonowych może być powstanie połączenia ustno – zatokowego. Powyżej tego typu uzębienia znajdują się tzw. zatoki szczękowe. Światło zatoki od wierzchołka zębów dzieli warstwa kości oraz błona śluzowa. Zdarzają się przypadki, że warstwa ta jest bardzo cienka. W takiej sytuacji usunięcie zęba może doprowadzić do powstania niewidocznego gołym okiem otworu, zwanego połączeniem ustno – zatokowym.

Takie połączenie musi zostać zamknięte. Zabieg polega na nacięciu płata śluzówkowo-okostnowego oraz przykryciu nim odkrytego miejsca. Następnie stomatolog zszywa powstałą ranę. Nieleczone połączenie ustno-zatokowego to prosta droga do stanu zapalnego zatoki szczękowej, dlatego czynność ta powinna być wykonana w ciągu 24 godzin od jej powstania.

Leczenie recesji dziąsłowych

Recesja dziąseł polega na obniżaniu się ich brzegów, czego objawem jest nadwrażliwość zębów i dziąseł na temperaturę i dotyk, a niekiedy również krwawienie podczas codziennej higieny jamy ustnej. Przyczyną recesji może być zbyt mocne szczotkowanie zębów, nieprawidłowa technika nitkowania lub pozostające złogi kamienia nazębnego. Innym czynnikiem są uwarunkowania genetyczne, wada zgryzu oraz długotrwałe stany zapalne dziąsła.

Leczenie recesji dziąsłowych odbywa się na kilka sposobów – wybór zależny jest od stopnia zaawansowania schorzenia oraz obecności innych chorób przyzębia. W sytuacji, gdy recesja jest mocno rozwiniętą, zalecamy przeszczep dziąsła – czyli pobranie tkanki z innego miejsca. Inną techniką jest naciągnięcie istniejącej tkanki dziąsła na odsłonięte korzenie zębów, tzw. Pinhole Surgical Technique. W mniej rozwiniętych przypadkach powinno wystarczyć usunięcie kamienia nazębnego oraz wygładzenie powierzchni korzeni.

W razie dodatkowych pytań związanych z zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką oraz do umówienia się na wizytę kontrolną. Nasz chirurg szczękowy jest w stanie zapewnić skuteczną pomoc nawet w najtrudniejszych przypadkach.

Rejestracja
Jeżeli potrzebujesz pilnej pomocy stomatologicznej – dzwoń i umów się na wizytę w naszym gabinecie.

Umów się na wizytę

    Cennik
    Ekstrakcja (usunięcie) zęba stałego
    250 - 500 zł
    Ekstrakcja (usunięcie) zęba stałego chirurgicznie
    500 - 1000 zł
    Zaopatrzenie zębodołu po ekstrakcji materiałem kościozastępczym
    od 800 zł
    Usunięcie zmiany na błonie śluzowej + badanie histpat.
    400 zł
    Zamknięcie połączenia ustno-zatokowego
    600 - 800 zł
    Opatrunek PRF po ekstrakcji (z pobraniem krwi)
    300 zł
    Resekcja wierzchołka
    od 1000 zł
    Usunięcie torbieli
    od 1000 zł
    Usunięcie szwów (po zabiegu w naszym gabinecie) w cenie zabiegu

    Opinie klientów

    wyznacz trasę
    Umów wizytę