Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego! Umiejętnie wykonane poprawiają wygląd oraz samopoczucie. Sprawiają, że skóra wygląda młodziej, jednak bez sztucznego efektu. W naszym gabinecie medycyna estetyczna koncentruje się na wygładzaniu zmarszczek z użyciem toksyny botulinowej, powszechnie znanej jako botoks. Zabiegi z użyciem botoksu to nieinwazyjna i niechirurgiczna metoda wygładzania zmarszczek, ale nie tylko. Toksyna botulinowa działa również paraliżująco na mięśnie żwaczowe, dzięki czemu jesteśmy w stanie zniwelować efekty bruskiemu – nadmiernego ścierania zębów.
W naszym gabinecie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonują wykwalifikowani lekarze dentyści, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeprowadzanej procedury. Dlaczego? Doskonale znamy anatomię twarz i szyi. Posiadamy szeroką wiedzę na temat unerwienia oraz unaczynienia tych obszarów. Wszystko to sprawia, że medycyna estetyczna stoi w naszym gabinecie na najwyższym poziomie.
Wygładzanie zmarszczek za pomocą botoksu
Użycie botoksu ma na celu wygładzenie zmarszczek, które już istnieją. Ponadto może on być stosowany profilaktycznie, jeszcze zanim nierówność powstanie. Zabieg polega na wstrzyknięciu ściśle określonej ilości toksyny w konkretny mięsień twarzy. Toksyna botulinowa blokuje odbieranie impulsów nerwowych w danym mięśniu, przez co ulega on rozluźnieniu, dzięki czemu osiąga się widoczne wygładzenie skóry. Co ważne, botoks trafia dokładnie w miejsce, na którym nam zależy i nie przemieszcza się. Właśnie dlatego nie wpływa on na wygląd czy ruch całej twarzy, nie tworząc efektu maski.
Kiedy zdecydować na botoks?
Nie ma ograniczeń wiekowych, które wskazywałyby, kiedy należy udać się na zabieg. Wyznacznikiem jest pojawienie się zmarszczek mimicznych oraz tego, jak pacjent się z nimi czuje. Botoks można wykonać po raz pierwszy już po 20 roku lub zdecydowanie później. To kwestia bardzo indywidualna.
Botoks stosuje się, aby zniwelować:
- tzw. lwią zmarszczkę, czyli pionową bruzdę na czole, pomiędzy oczami,
- kurze łapki, czyli w okolicy oczu,
- poziome zmarszczki na czole,
- tzw. zmarszczki palacza, czyli pionowe zmarszczki wokół ust, często pojawiające się przy brakach bocznych uzębieniu,
Jak przebiega zabieg i jakie daje rezultaty?
Sam zabieg trwa dość krótko i nie wymaga stosowania znieczulenia. Ukłucia igły są odczuwalne, jednak nie powodują bólu. Na efekty zabiegu należy poczekać do kilku dni, a ostateczny efekt widoczny jest po około 2 tygodniach. Wygładzenie zmarszczek utrzymuje się przez 6 miesiące. Nawet kiedy botoks całkowicie ustępuje, skóra w miejscu podania pozostaje gładsza, a zmarszczki płytsze. Każdy kolejny zabieg sprawia, że rezultaty utrzymują się dłużej. Odstęp między iniekcjami to co najmniej 3 miesiące.
Bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami
Zabiegi z użyciem botoksu, mają na celu nie tylko wygładzanie zmarszczek. Stosujemy je również w niektórych problemach stomatologicznych, np. w bruksizmie. Rozluźnienie żwaczy zmniejsza ich napięcie, dzięki czemu ograniczone zostaje nadmierne ściskanie i ścieranie zębów.
Kwas hialuronowy
W medycynie estetycznej stosujemy również syntetyczny kwas hialuronowy. Jest on zbliżony do tego, który występuje naturalnie w naszym organizmie. Wraz z wiekiem jego ilość stopniowo maleje, co doprowadza do powstawania zmarszczek. Wypełnienie skóry kwasem hialuronowym wpływa na jej nawilżenie i ujędrnienie. Substancja doskonale sprawdza się w powiększaniu ust, modelowaniu twarzy oraz niwelowaniu wszelkich asymetrii.
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym daje natychmiastowe efekty. Jest to zabieg bardzo skuteczny, jednak jego rezultaty po pewnym czasie przemijają. W ciągu 9-12 miesięcy od wypełnienia zmarszczek następuje całkowite wchłonięcie preparatu. Dzięki temu, że efekty zabiegu mijają i muszą być powtarzane, pacjent może mieć pewność, że wypełnienie nie spowoduje długotrwałej zmiany w wyglądzie jego twarzy. Należy podkreślić, że między wykonaniem tego typu zabiegu, a innymi sposobami odmładzania skóry należy zachować odstęp min. 3 tygodni.
Kwas hialuronowy do wypełniania zmarszczek to preparat o konsystencji przezroczystego, elastycznego żelu. Lekarz wprowadza go w wybrane miejsce używając bardzo cienkich igieł. Mechanizm działania wstrzykniętego żelu polega na wiązaniu wody i powiększaniu objętości danej okolicy. Cały proces trwa 30 minut. Zalecamy, aby przez dwa tygodnie po wykonaniu zabiegu unikać wystawiania na słońce (również wizyt w solarium) i nagrzewania, np. w saunie.
Zanim zdecydujemy się na wypełnianie zmarszczek, warto poznać jakie są przeciwwskazania do jego zastosowania. Zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego na twarz nie zaleca się w przypadku:
- ciąży i karmienie piersią,
- chorób o charakterze autoimmunologicznym,
- tendencji do tworzenia się blizn przerostowych,
- w stanach zapalnych skóry,
- w nadwrażliwości na kwas hialuronow,
- w chorobach nowotworowych.
Wypełnianie zmarszczek może powodować u niektórych osób efekty uboczne, takie jak: zaczerwienienie, obrzęk, nadwrażliwość i ból w miejscu wstrzyknięcia materiału, a w przypadku skóry wrażliwej również świąd. Większość niepożądanych objawów mija w ciągu pierwszych trzech dni. Jedynie rzadko spotykany obrzęk pod postacią zgrubienia może utrzymywać się do kilku tygodni.