Usuwanie przebarwień – ICON

Białe przebarwienia na zębach przednich to problem estetyczny dla wielu pacjentów. Zwykle są one skutkiem wad rozwojowych szkliwa, nadmiernej podaży fluoru w okresie rozwojowym lub początkowym objawem próchnicy. Dotychczas leczenie takie mogło być przeprowadzone tylko inwazyjnymi metodami przez co nie było ono zalecane jeśli przebarwienia nie były zbyt widoczne. Stosowane w takich przypadkach wybielanie zębów potrafiło nawet nasilić problem i dodatkowo wybielić plamki, przez co mogły być jeszcze bardziej widoczne. Na szczęście leczenie materiałem ICON pozwala uzyskać równomierny kolor kolor i przezierność zęba. Leczenie takie jest całkowicie atraumatyczne, bez borowania.

Główną przyczyną widoczności białych przebarwień na powierzchni zęba jest uszkodzenie szkliwa i uwięzienie w jego obrębie drobinek powietrza i wody. Zmienia to kierunek załamania światła na powierzchni szkliwa co uwidacznia się białą plamką na jego powierzchni. Preparat ICON wnika w powstałe porowatości, a ponieważ jego współczynnik załamania światła jest podobny do szkliwa to białe przebarwienia przestają być widoczne.

Jak wygląda przebieg leczenia:

  • Leczenie preparatem DMG ICON odbywa się bez użycia wierteł. Zmieniona powierzchnia szkliwa jest najpierw oczyszczana i polerowana a następnie wytrawiana specjalnym płynem ICON etch. Po spłukaniu i osuszeniu powierzchni zęba nakładany jest preparat ICON, który wnikając w strukturę uszkodzonego szkliwa likwiduje białe plamki na jego powierzchni. Na koniec ząb jest naświetlany lampą polimeryzacyjną i polerowany.

Najczęściej zadawane pytania:

  • czy leczenie metodą ICON jest bolesne? – leczenie jest bezinwazyjne dlatego pacjent nie odczuwa żadnej bolesności, powierzchnia zęba jest tylko polerowana na początku i końcu zabiegu specjalnymi gumkami, struktura zęba nie jest w żaden sposób naruszana wiertłem.
  • czy metodą ICON można usunąć wszystkie przebarwienia? – większość przebarwień usuwana jest całkowicie. Jeśli mamy do czynienia z dużymi głębokimi przebarwieniami, zabieg trawienia powierzchni zostaje powtórzony 2-3 krotnie co jeśli nie usunie przebarwienia w całości to na pewno znacząco zmniejszy jego widoczność.
  • czy usuwanie przebarwień uszkadza szkliwo? – preparat ICON wnikając w mikropory i nierówności szkliwa powoduje zwiększenie jego szczelności a co za tym idzie zwiększa jego odporność na próchnicę. Dzięki takiej właściwości preparat ten jest też stosowany do leczenia początkowych zmian próchnicowych bez użycia wierteł.

Opinie klientów

wyznacz trasę
Umów wizytę